Narzędzia do prowadzenia webinarium

Zarządzanie pt., 2013-01-11 22:12 Anna Kuliberda

Narzędzia do prowadzenia webinarium

education, aut. nniknak, cc-by, flickr
Gdy organizujemy tradycyjne seminarium, czy warsztat offline, od razu wiemy, co jest nam potrzebne: sala szkoleniowa, tablica, flipchart, czasem ekran i projektor. W tym artykule opiszemy natomiast narzędzia, które mogą się nam przydać do przeprowadzenia webinarium, czyli spotkania edukacyjnego on-line.

Gdy grupa jest niewielka – darmowe programy

Aby przeprowadzić seminarium przez internet możemy wykorzystać darmowe narzędzia do spotkań on-line (jak Skype czy Google+ Hangouts). Sprawdzą się one w przypadku spotkań w małych grupach, do 10 osób. Ich zaletą jest polska wersja językowa i możliwość bezpłatnego korzystania. Pozwalają one również na udostępnianie sobie nawzajem swoich ekranów, co przydatne jest szczególnie gdy celem webinarium jest np. omówienie tego, jak działa nowa strona organizacji. Dodatkowo, dają możliwość nagrania całego spotkania (głosu i wideo) i automatycznie umieszczają go na portalu youtube. Programy te nie zostały jednak zaprojektowane dla celów edukacyjnych, więc nie wspierają specjalnie pracy z osobami uczącymi się. Ale jeśli dane webinarium ma być głównie dyskusją skierowaną do niewielkiej liczby osób, te dwa rozwiązania w zupełności nam wystarczą.

Profesjonalne programy do prowadzenia webinariów

Jeśli nasze webinarium ma być wydarzeniem skierowanym do większej grupy,  przydatne staną się programy specjalnie zaprojektowane do organizacji webinariów. Ułatwiają one zarządzanie dużymi grupami, pozwalają na bezpośredni kontakt z poszczególnymi uczestnikami, często oferują również małe funkcjonalności, ułatwiające mikro-angażowanie widzów/słuchaczy. Dodatkowo, mają wbudowane mechanizmy ewaluacji i zbiorczego wysyłania mejli do wszystkich, którzy w webinarium uczestniczyli. Wadą takiego oprogramowania jest wysoka cena oraz, niestety, brak tłumaczenia narzędzia na język polski.

Które rozwiązanie wybrać?

Z perspektywy polskiej organizacji, która chciałaby zorganizować webinarium dla dużej grupy, ta ostatnia wada wydaje się być najbardziej uciążliwa. Po pierwsze, zapraszamy do uczestnictwa w wydarzeniu przez internet, co samo w sobie jest barierą. Po drugie, prosimy o używanie oprogramowania, którego nasz przeciętny uczestnik nie zna i nie umie jeszcze obsługiwać. Po trzecie, oprogramowanie okazuje się nie być w języku polskim. To wiele utrudnień, dlatego nie z każdą grupą warto pracować w ten sposób i warto wziąć to pod uwagę.  Oprogramowanie do webinariów ma jednak wiele zalet, które pozwalają na efektywne przeprowadzenie procesu edukacyjnego.

Zobaczmy to na przykładzie:

Jednym z takich programów jest GoToWwebinar firmy Citrix Online, którego panel zarządzania widać poniżej. Potraktuję go jako przykładowe narzędzie do prowadzenia edukacyjnych webinariów.

 


Przyjrzyjmy się trzem funckjom - możliwości zadawania pytań, czatowi on-line i opcji szybkiego głosowania wśród publiczności.


Zadawanie pytań to bezpośredni i szybki kontakt z osobami prowadzącymi webinarium. To bardzo wygodna funkcja, gdyż podgląd zadanych pytań mają wszystkie osoby o specjalnych uprawnieniach.Pytania zadawane ekspertom są na ogół zbierane przez cały czas trwania prezentacji, aby na końcu zadać wybrane z nich na forum.


Czat on-line to z kolei komunikacja publiczna - na tzw. "ogólnym kanale", gdzie wszystkie osoby uczestniczące widzą wypowiedzi swoje i innych. W okienku czatu warto dzielić się linkami dotyczącymi omawianych przez ekspertów zagadnień, a także pozwalać na luźniejszą rozmowę uczestników. Taka ogólna konwersacja powoduje, że znika poczucie "samotności w uczeniu się na odległość" - uczestnicy wiedzą, że obok nich w sesji uczestniczą inni żywi ludzie.


Bardzo ciekawą rzeczą jest również możliwość przeprowadzenia szybkich głosowań wśród publiczności. Najlepiej zaplanować je wcześniej i wpisać w prezentację (np. na początku, żeby pokazać możliwości oprogramowania, a potem dotyczące tematu prezentacji). Działa to trochę jak prośba o podniesienie rąk skierowana do osób uczestniczących w seminarium off-line.  Mechanizm oprogramowania zlicza na bieżąco wszystkie głosy i w oparciu o uzyskane informacje  prowadzący mogą odpowiednio pokierować prezentacją. Podobnie jak podczas spotkań off-line, takie angażujące aktywności potrafią pobudzić uwagę słuchaczy i słuchaczek i trochę ich ożywić.

Co jeszcze może pomóc w przygotowaniu webinarium?

Oczywiście, na potrzeby webinarium możemy wykorzystać zewnętrzne programy i na bieżąco dzielić się linkami z publicznością (do wspólnych tablic do rysowania, do współdzielonych dokumentów itp). Jednak nie zawsze możemy zaangażować w ten sposób do 1000 osób; należy też wzrócić uwagę, czy używane przez nas serwisy nie wymagają dodatkowego zalogowania się. To znacząco wpływa na możliwość ich wykorzystania w specyficznych warunkach webinarium. Dlatego przy wyborze dedykowanego narzędzia do webinariów zachęcam do wcześniejszego  dokładnego zbadania możliwości wybranego programu i do jakiego stopnia pozwoli nam on odpowiednio zaangażować osoby uczestniczące w naszych konferencjach on-line.

Zarządzanie pt., 2013-01-11 22:12 Anna Kuliberda